משכנתא לשיפוץ

משכנתא לשיפוץ הבית

כאשר אנו רוצים לרכוש דירה רגילה ויש לנו רק חלק מהסכום הנדרש, אין לנו סבלנות או היכולת לחכות עוד שנים רבות עד שנחסוך את הסכום המלא הנדרש לדירה, מה שנעשה יהיה לרכוש את הדירה באמצעות משכנתא, לאחר שקיבלנו את האישור מהבנק כמובן. ישנם סוגים רבים של מסלולי משכנתא כיום ושוק זה מפותח מאוד והתחרות בין הבנקים גבוהה. משכנתא לשיפוץ היא אחת ממסלולי המשכנתא הניתנים על ידי הבנקים וכפי שאתם יכולים להבין מהשם שלה לא מדובר במשכנתא לרכישת דירה חדשה או דירה להשקעה אלא משכנתא לשיפוץ דירה קיימת.

מהי משכנתא לשיפוץ?

משכנתא לשיפוץ הינה הלוואה גדולה מטעם הבנק בדרך כלל כנגד שעבוד הנכס הקיים העומד לעבור שיפוץ. שעבוד הנכס יאפשר לכם לקבל עד 50% מערך הנכס במשכנתא לטובת השיפוץ של הדירה. זה יכול להיות שיפוץ נרחב כמו בניית קומה שנייה, הוספת חדר או שיפוץ כמה חדרים בבית לכל הפחות. כאשר מדובר בשיפוץ נקודתי בדרך כלל ניתן לקחת הלוואה רגילה וזה מספיק. השיפוץ יכול לכלול רכישת ריהוט חדש, כלים סניטריים חדשים, שיפוץ ו/או החלפה של תשתיות בבית, הנגשת הבית לנכים, הרחבת הבית כפי שאמרנו עם חדר נוסף או קומה שנייה ועוד.

  • מהם התנאים לקבלת משכנתא לשיפוץ?
  • שהנכס יהיה בבעלות שלכם ורשום על שמכם.
  • שיש לכם סכום סופי, מפורט ומסודר של עלויות השיפוץ הנדרשות לכם לטובת הפרויקט.
  • שאתם במצב פיננסי המאפשר לכם לעמוד היטב בהחזרי המשכנתא לאורך זמן ושדירוג האשראי שלכם עם ציון טוב גם כן.

משכנתא לשיפוץ הבית

כמה משכנתא לשיפוץ נוכל לקבל?

כלל האצבע של המשכנתא לצורך שיפוץ הוא עד 50% מערך הנכס. לעתים יש מקרים שבהם בנק ישראל מאפשר חריגה מסכום זה. בשונה ממשכנתא רגילה המאפשרת עד 75% מימון מערך הנכס הרי שמשכנתא הנועדה לשיפוץ תהיה עד 50% מערך הנכס. במידה ויש לכם כבר משכנתא קיימת על הדירה תוכלו לקבל עד סכום ההפרש מ50% מערך הנכס. לדוגמה: אם הדירה שלכם שווה 1.5 מיליון שקלים ויש לכם עוד יתרת משכנתא בשווי של 500 אלף שקלים תוכלו לקבל עד עוד 250 אלף שקלים לטובת השיפוץ. את ערך הדירה המדויק מקבל הבנק מדו"ח השמאי שכן הוא מחייב אתכם להזמין שמאי להעריך את שווי הנכס.

ריביות והחזרים חודשיים:

על אף שכספי המשכנתא יאפשרו לכם לשפץ את הבית באופן מידי חשוב לזכור שמדובר בהלוואה ולא בתרומה כך שיש החזרים חודשיים שצריך לעמוד בהם וריבית שצריך לשלם כמובן. בנק ישראל דואג שאנשים ייקחו משכנתאות בצורה לא מחושבת שתשבור אותם כלכלית ולכן מגביל את תמהיל המשכנתא לכך ששליש ממנה תהיה עם ריבית מסלול ריבית משתנה. כמו כן בדרך כלל הריבית למשכנתא עבור שיפוץ הינה מעט גבוהה יותר מזו המשמש לרכישת דירה למגורים.