משכנתא פנסיונית

מה זה משכנתא פנסיונית ?

שוק המשכנתאות בישראל הולך ומתרחב כל הזמן ונדמה שיש אינספור מסלולים חדשים שניתן לקחת בהם חלק ולקבל משכנתא לצרכים שונים. אחד מחלקי הציבור שאינם נהנים משוק המשכנתאות בדרך כלל הוא בני הגיל השלישי. באופן ברור ומובן בנק ישראל והבנקים בכלל חוששים ומתקשים להעניק משכנתא לבני הגיל השלישי שכן מרביתם חיים על קצבת ביטוח לאומי ו/או הכנסות נמוכות שאינן מאפשרות בדרך כלל את העמידה בתנאי ההחזר של המשכנתא. לשמחתם של בני גיל זה נפתחה אפשרות חדשה למסלול משכנתא המותאם לצרכים וליכולות של בני הגיל השלישי. מסלול זה נקרא משכנתא פנסיונית. המטרה היא להעניק לבני הגיל השלישי את האפשרות לקחת משכנתא כדי לסייע לכם בצרכים המאפיינים את תקופה זו בחייהם כמו למשל תשלומים לטיפולים, דיור מוגן ועוד.

משכנתא פנסיונית – כיצד זה עובד ?

משכנתא פנסיונית הינה משכנתא הניתנת בדרך כלל כנגד שעבוד של נכס קיים. המשכנתא תהווה עד 45% מסך ערכו של הנכס הקיים והיא תאפשר לבעלי הדירה להמשיך להתגורר בה כרגיל וללא חשש. משכנתא מסוג זה, בדומה למשכנתא הפוכה, איננה דורשת מבעל הנכס לעשות ביטוח חיים. משכנתא זו ניתנת עד 15 שנה כאשר יש מגוון מסלולים והאפשרויות לגבי ההחזרים והריביות.

משכנתא פנסיונית

מהם המסלולים במשכנתא פנסיונית ?

ראשית כדאי שנציין את שני סוגי המשכנתאות שניתן לקחת אם אתם בני הגיל השלישי:

  • תוספת להכנסה – ניתן לקבל את כספי המשכנתא בחלקים, בסכום מסוים בכל חודש, אחת לחודש ועד 15 שנים קדימה. את הכסף תוכלו למשוך באמצעות כרטיס דיירקט שיונפק עבורכם ו/או להשתמש בכרטיס באופן ישיר כנגד הכסף בחשבון. יתרת הכסף תמשיך אתכם לחודש הבא כתוספת לקצבה החודשית החדשה אולם לאחר כל שנה הסכום שלא נוצל ירד מהקרן של המשכנתא והסכום בחשבון יתאפס.
  • תשלום מלא – אפשרות לקבל את כל הכסף במכה ולהחזיר את התשלומים באמצעות בלון מלא או חלקי, עם גרייס או ללא גרייס, בהתאם ליכולת הכלכלית שלכם ולמה שיהיה מומלץ עבורכם. גם כאן תוכלו לקחת את המשכנתא עד 15 שנה ויש לזכור את הריבית דריבית עבור כל דחייה של התשלומים.

סוגי החזרים:

יש כמה סוגי החזרים למשכנתא פנסיונית שכדאי לדעת עליהם. אפשרות הבלון החלקי למשל היא לדחות את תשלומי הקרן עד 15 של מועד המשכנתא, לשלם בכל חודש את הריבית ובסיום תקופת ה15 שנים לשלם את סכום הקרן במלואו. אפשרות נוספת היא ליהנות מגרייס של עד חצי מתקופת ההחזר של המשכנתא ואז להתחיל לשלם תשלומים חודשיים של הקרן בנוסף לריבית בשיטה זו גם את הריבית תשלמו רק לאחר חצי מתקופת המשכנתא. אפשרות נוספת היא גרייס חלקי, כלומר לדחות רק את תשלומי הקרן לחצי מתקופת המשכנתא ובינתיים לשלם רק את הריבית ואז לשלם את המשכנתא והריבית ביחד עד סיום התקופה.